České huminové setkání 2025

Setkání členů české pobočky IHSS a dalších příznivců huminových látek se po několikaleté odmlce konalo v někdejším úsporném formátu 25. dubna 2025. Úsporný formát znamenal zhruba půldenní setkání na půdě fakulty chemické VUT v Brně. Setkání bylo spojeno s realizací projektu “Improving the monitoring of the state of agricultural land affected by military operations“, který je i podpořil. Sešlo se kolem 15 účastníků zejména z akademické sféry, ale i tradiční zástupci firemní.

Setkání zahájili Miloslav Pekař (VUT v Brně), národní koordinátor IHSS, stručnou informací z aktuálního života IHSS (průmyslové členství, poslední konference v Rimini, příští konference 2026 v Brně). Poté zazněly následující odborné příspěvky:

·         Karolína Drápalová (VUT v Brně) prezentovala zkušenosti s využitím kalorimetru TAM III při zkoumání mikrobiálního půdního života. To zahrnulo i vliv lignohumátu na aktivity půdních mikroorganismů.

·         Na to navázal příspěvek Michala Kaliny (VUT v Brně) popisující půdní respirometrii, zejména z pohledu využití přístroje OxiTop, který je na FCH nově k dispozici díky výše zmíněnému projektu.

·         Krostýna Müllerová (VUT v Brně) pohovořila o zkoumání půdních huminových hydrokoloidů, zejména těch, které se objevují v půdních roztocích zachycený lysimetry.

·         Lubomír Rákos (Amagro) probral aktuální stav na trhu huminových přípravků a zhodnotil 25-leté působení společnosti Amagro na tomto trhu.

·         Martina Klučáková (VUT v Brně) popsala originální „trubkový“ přístup ke studiu transportu (difúze) polutantů v půdě, konkrétně léčiv jakožto kontaminantů pronikajících do půdního prostředí.

·         Syntetickým huminovým látkám se věnoval Tomáš Weidlich (Univerzita Pardubice), který rovněž zmínil zajímavé využití Kolbeho-Schmittovy reakce pro takovéto zpracování organického odpadu.

·         Na jeho příspěvek navázal Vojtěch Enev (VUT v Brně) pojednáním o souvisejících analytických a charakterizačních technikách.

·         Ladislav Menšík (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu Praha) referoval o využití infračervené spektroskopie v blízké oblasti (NIRS) v posuzování kvality půdní organické hmoty.

·         Setkání uzavřela úvaha Františka Nováka (dříve VŠCHT Praha) o huminových látkách jako druhém životě biomasy a životě po životě.

Během setkání byl také představen výše zmíněný projekt, který je podporován programem NATO s názvem Science for Peace and Security, pod číslem SPS G6296. Bližší informace jsou na stránkách projektu, http://land-security.org/

 

Novinky v oblasti huminových látek v časopise Úroda